EZ A GOMBA MÉRGEZŐ!
Syn.: Szürke csengettyűgomba
Kalap: 3-7 cm széles, halványszürkés, szürkészöldes vagy szürkésbarnás, felülete selymes vagy finoman pikkelykés, széle olykor sugarasan bordás.
Tönk: fehéres, zöldes vagy kékeszöldes árnyalatú, gyakran finoman szálas, szaga nem jellegzetes.
Előfordulás: májustól októberig, elhalt, korhadó lombos fa tuskóin, főleg bükkön, égeren, fűzön. Hazánkban elég ritka faj.
Étkezési érték: enyhén mérgező, pszilocibintartalma változó. A méreganyag tudatzavarokat és érzékcsalódást okozhat.
Hasonló fajok: barna csengettyűgomba.
Megjegyzés: a tönk zöldeskék színe azt jelzi, hogy a gombában hallucinogén méreganyag (pszilocibin) van, amely a badargombákban és a trágyagombákban is megtalálható. Pszilocibint tartalmaz még az Alföld homoki nyárasaiban viszonylag gyakori zöldülőtönkű susulyka (Inocybe aeruginascens) továbbá a hazánkban ritka zöldpúpú susulyka (I. corydalina) is.
Forrás: Ewald Gerhardt - Gombászok kézikönyve (2008)
Magyar Mikológiai Társaság gombanévjegyzék (2017.04.26)
![]() Fotó, határozás: Csizmár Mihály levelezőnk | ![]() Fotó: Magyar Józsefné | ![]() Fotó: Magyar Józsefné |
![]() Fotó: Kaposvári László | ![]() Fotó: Kaposvári László | ![]() Fotó: Hodobay Mária |
![]() Fotó: Hodobay Mária | ![]() Fotó: Hodobay Mária | ![]() Fotó: Hodobay Mária |