Ez a gomba NEM EHETŐ.
A gomba élősködő tömlősgomba.
Termőtest: A gomba juharfák (Acer platanoides, Acer pseudoplantanus, Acer campestre) levelén ősszel 1-2 cm átmérőjű fénylő, fekete sztrómát (termőtestpárna, amelyben a tömlőket tartalmazó termőtestek képződnek) alkot. A sztróma kívül fekete, belül fehér.
A sztrómában hosszúkás, hullámos kiemelkedések alakjában jelennek meg az apotéciumok (termőtestek), amelyek hosszúkás repedésekkel nyílnak fel tavasszal. Az aszkospórák a légáramlatokkal jutnak fel a koronába, és fertőzik a folyó évi leveleket.
A termőréteg szürkés sárga.
Mikroszkopikus jellemzők: A tömlők bunkó alakúak, csúcsuk csonkakúp alakú, méretük 120-130 x 9-10 µm. A spórák vékony fonalasak, kötegben helyezkednek el, felső csúcsuk lekerekített, alul hegyesek, 60-80 x 1,5-2 µm méretűek.
Élőhely: A gomba juharfák (Acer platanoides, Acer pseudoplantanus, Acer campestre) levelén ősszel fejleszti termőtestpárnáit. A gombával légszennyező gázoktól mentes környezetben találkozunk, mivel a gomba aszkospóráinak kihajtását a kén-dioxid gátolja. A juharlevelek tünetmentessége e légszennyező gáz jelenlétének igen jó indikátora.
Megjegyzés: A nemzetség más fajaival is találkozhatunk, pl. a tatárjuharon (Acer tatricum) a Rh. punctatum, a fűzfákon (Salix fajok) Rh. salicinum, valamint a tőzegrozmaringon (Andromeda polifonia) a Rh. andromedae.
Forrás: Bánhegyi-Tóth-Ubrizsy-Vörös: Magyarország mikroszkopikus gombáinak határozókönyve
http://www.tankonyvtar.hu/hu/tartalom/tkt/novenytan-novenytan/ch21s15.html
*A faj neve nem szerepel a Magyar Mikológiai Társaság gombanévjegyzékében (2017.04.26).
A leírást a források alapján Szilvásy Edit készítette (2014.11.16.).
2014.11.15 Kelemér Fotó: Szilvásy Edit | 2014.11.13 Miskolc, Szent Ferenc Kórház Fotó: Szűcs Béla |