Szilvásy Edit írása
A tömlősgombák Helotiaceae családjába tartozó két - színében és megjelenésében is nagyon hasonló lilás-ibolyás színű, fán termő - gombát nem nehéz felismerni, de megkülönböztetni őket egymástól már nem könnyű.
Mikroszkóppal egyszerű a dolgunk. A lila kocsonyagomba (Ascocoryne sarcoides)spórája kisebb, mint az őszi kocsonyagombáé (Ascocoryne cylichinum).
A lila kocsonyagomba spórái.
Forrás: http://www.mycokey.com/MycoKeySolidState/species/Ascocoryne_sarcoides.html
Az őszi kocsonyagomba spórái.
Forrás: http://www.mycokey.com/MycoKeySolidState/species/Ascocoryne_cylichnium.html
S akinek nincs mikroszkópja? Annak próbál segíteni az alábbi írás.
A lila kocsonyagomba tudományos nevében a sarcoides görög szóból eredeztetve hússzerűt jelent.
A gomba kezdetben gömb alakú 0,5-1,5 cm átmérőjű, majd növekedése során lelapul, többé-kevésbé csésze alakúvá válik. A gomba az aljzathoz nyél nélkül kapcsolódik, ha van nyél, az nagyon kicsi.
A lila kocsonyagomba specialitása, hogy gyakran együtt jelenik meg ivartalan termőtesteivel is, sőt van úgy, hogy csak az ivartalan termőtestekkel találkozunk.
Fotó: Szűcs Béla
Ezek a termőtestek hasonlóan lila színűek, de nagyon változó alakúak. Ezek a hengeres, nyelv, kanál, bunkó alakú konídiumok jóval kisebb méretűek, mint az ivaros formák. Növekedésük során egymást nyomva, szabálytalan kocsonyás tömeggé állnak össze. Ezt a formáját a taxonomusok Coryne dubia névvel látták el. Ezek felismerése gondolom nem jelent gondot.
Fotó: Szilvásy Edit
Az ivaros termőtest tömlőiben lévő spórák simák, ellipszoid alakúak, mérete 12-16 3-5 um . A spórák tartalmaznak egy vagy két olajcseppet. A tökéletlen (konídiumos) forma is termel kicsi, üvegszerűen áttetsző 3-3,5 1-2 um méretű spórákat.
Az őszi kocsonyagomba (Ascocoryne cylichinum) színvilága megegyező a lila kocsonyagombáéval, bár száraz időben húsrózsásra is kifakulhat. Az idősebb termőtestek szélén sötétlila szegély figyelhető meg. Az őszi kocsonyagomba termőtestei mellett nem találunk amorf alakú ivartalan termőtesteket - ez az egyik jó elkülönítő bélyeg is lehet. Alakja inkább csésze, tálka, kehelyszerű és a „csészéjük” is rendszerint nagyobb, valamint kevésbé kocsonyás állagú. Spórái nagyobbak: 20-24 X 5,5-6 um.
Fotó: Szilvásy Edit
Gyakorlati jelentősége ugyan nincs a két gomba megkülönböztetésének, mert egyik sem ehető, de ha már névvel illetjük őket, ne járjunk úgy, mint az egypetéjű ikrekkel, hogy csak az anyjuk tudja megmondani elsőre, hogy melyik-melyik.