Kedves Vendégeink!
Ahogy szoktam, most is írok egy kis összefoglalót, beszámolót, értékelést a Gombafesztiválról. Ahogy én láttam. Viszont várom, hogy leírjátok Ti milyen élményekkel, érzésekkel mentetek haza, mi a véleményetek, építő jellegű megjegyzésetek, a jövőre vonatkozó javaslatotok, ötletetek. Akár a programokra, akár az előadásokra, előadókra vonatkozóan. Azért sem haragszom meg, ha a fb csoportunkba feltöltött beszámolóhoz Ti is hozzászóltok. https://www.facebook.com/groups/292221197455969
A számok tükrében:
- 139 fő regisztrált, jött-ment még legalább 30 érdeklődő
- 41-en voltunk kíváncsiak a Rákóczi- várkastélyra
- 48 sajttál fogyott
- 41-en kóstoltunk meg 6 félét Szalóczy Tibor díjnyertes pálinkáiból
- volt 5 előadás, bónuszként az éjszakákban még 3
- eddigi határozás alapján 130 körül van a gyűjtött gombafajok száma
- 44 szépséges gombával neveztetek be a szépségversenyre
……
Sorolhatnám még a statisztikai adatokat, de mindennél fontosabb volt az az érzés, a nagy létszám és sűrű program ellenére nem volt káosz, tömegiszony. Ilyen békés, jó hangulatú , családias fesztivál már régen volt. Köszönhető ez elsősorban Nektek, akik türelmesek, toleránsak, rugalmasak voltatok, minden felmerülő kérdést, kisebb konfliktust meg tudtunk oldani. Úgy gondolom, ehhez nagyban hozzájárultak a segítő tagtársaim, munkatársaim, barátaim, a vendéglátóhely kiszolgáló személyzete profi munkája. Így kölcsönösen hálásak voltunk mindenkinek, mindenért. Ez a legfontosabb.
Molnár Edit szakmai beszámolója:
Szakmai szemmel igazán sikeresnek mondhatom az idei Zempléni Gombafesztivált, hiszen a heteken át tartó hőség ellenére több, mint 130 fajt sikerült meghatároznunk a kiállításon.
A szervezett gombagyűjtő kirándulásokat igyekeztünk a legjobb, legesélyesebb helyekre vezényelni; voltunk Bózsán, Rostalló és Kőkapu környékén, Károlyfalván egy már-már hagyományosnak mondható körtúrán, amely a Megyer-hegyi tengerszemet is érinti és persze voltak olyanok is, akiknek autóba sem kellett szállniuk, mert Smaragdvölgy körül is csodaszép erdőkben tudtak barangolni.
A begyűjtött fajok közül a galambgombák (28) követelték az asztalon a legnagyobb területet. Közülük több, kevésbé gyakori faj is előkerült, mint például a deres galambgomba (Russula parazuera) vagy a hamvas galambgomba (Russula zvarae).
Hat védett gombafajra sikerült rábukkanni a fesztivál alatt; lemezes tinórura (Phylloporus pelletieri), olaszgombára (Polyporus tuberaster), élősdi tinórura (Pseudoboletus parasiticus), pikkelyes tinórura (Strobilomyces strobilaceus), óriás bocskorosgombára (Volvariella bombycina) és a leginkább nem szem előtt lévőre, a földalatt termő kékbelű álszarvasgombára (Elaphomyces persoonii).
Megállapíthattuk, hogy a csípőslemezű galambgomba még mindig kegyetlenül csíp, a farkastinóru továbbra is keserű.
Az szaglásunkat is remekül próbára tehettük. Éreztük a kumarinillatát az illatos kéreggombácskának (Metuloidea fragrans), a marcipános illatát a szagos galambgombának (Russula grata), a méz illatát a mézszagú galambgombának (Russula melliolens), a herinszagát a kenyérgombáknak (Lactifluus volemus, L. oedematopus) vagy a tintahalgomba (Clathrus archeri) borzalmas bűzét.
Köszönöm szépen mindenkinek a segítségét, akik a gombakiállításban részt vettek, akár gyűjtötték, akár határoztak Szeretném különösen kiemelni Dima Bálintnak a határozásban nyújtott segítségét és a fajismereti összegzését, Dankó Attilának a cédulázásban, fajlista összeírásában nyújtott a munkáját.
Jövőre találkozunk!
Molnár Edit
Hogy ne felejtsük el mi is történt, összeállítottunk egy fotóalbumot, nézzétek meg, de Ti is hozzá tölthetitek a sajátotokat (persze válogatva!) és le is menthetők. https://photos.app.goo.gl/3GaeFZhd7aBpgrha8
Molnár Rudolf fotói, amelyek szintén letölthetők, viszont 2 hét múlva letörli Rudi a tárhelyéről és nem lesznek elérhetők azután.
https://drive.google.com/drive/folders/1jIPT3PMUbD4S6_tJaDoML2KRLuUg0-Yl?usp=sharing
Videók: Dima Bálint: "Az év gombája 2025" jelöltjeinek bemutatása https://youtu.be/Y_ef6b-4yMg Szilvásy Edit: Felgombolyítom életem gombafonalát: https://youtu.be/deTtTaipJLE Dobronoki Dalma: Betekintés a zuzmók világába https://youtu.be/h3eYRYJskq8 Molnár Edit: Szem előtt a nem szem előtt lévők https://youtu.be/fQjXsXgLi8w Dima Bálint fajismertető bemutatója 2024 https://youtu.be/gaPeYwwZKLw |
Mi már bevéstük a jövő évi naptárunkba, jövőre, 2025. július 24-27 között újra várunk Titeket a Smaragdvölgybe.
Addig is gombanövesztő szép napokat!
Szeretettel
Kőszeginé Tóth Judit